Холецистит, що це і куди бігти

Холецистит

Це запалення (набряк) жовчного міхура. Це зазвичай викликається жовчним каменем, який потрапляє в один з проток або отворів жовчного міхура.

Найбільш поширені симптоми гострого холециститу:

  • сильна, гостра і постійний біль у верхній правій частині живота (живіт), яка може посилюватися при глибокому диханні або при дотику до живота
  • висока температура або температура 38 ° С або вище

Хоча гострий холецистит не є невідкладною медичною допомогою, якщо його не лікувати, він може привести до ряду серйозних і потенційно смертельних ускладнень, таких як:

  • загибель тканини жовчного міхура, звана гангренозний холециститом, яка може викликати серйозну інфекцію
  • розрив жовчного міхура, який відомий як перфорований жовчний міхур

Тому при підозрі на гострий холецистит рекомендується негайне направлення в лікарню.

Жовчний міхур

Жовчний міхур являє собою невеликий грушоподібний орган, розташований під печінкою. Основне призначення жовчного міхура – зберігати і концентрувати жовч.

Жовч – це рідина, яка виробляється печінкою, яка допомагає перетравлювати жири. Він проходить з печінки через ряд каналів, які називаються жовчовивідних шляхів, в жовчний міхур, де він зберігається.

Згодом жовч стає більш концентрованою, що підвищує її ефективність при перетравленні жирів. Жовчний міхур випускає жовч в травну систему, коли це необхідно.

Жовчний міхур є корисним, але не обов’язковим органом. Жовчний міхур можна безпечно видалити, не впливаючи на вашу здатність перетравлювати їжу.

Жовчні камені – це дрібні камінчики, які утворюються в жовчному міхурі. Вони зазвичай зроблені з холестерину.
як виглядають камені
Якщо жовчний камінь потрапляє в головне отвір жовчного міхура, зване протоки міхура, це може привести до сильного запалення жовчного міхура. Точно, чому заблокований проток викликає такі серйозні рівні запалення, неясно.

Наскільки поширений холецистит?

Гострий холецистит є досить рідкісним ускладненням жовчних каменів. Передбачається, що 10-15% дорослого населення мають камені в жовчному міхурі. У більшості випадків вони не викликають симптомів.

Близько 1-4% людей з жовчнокам’яну хворобу відчувають рідкісні напади болю, відомі як жовчні коліки. Приблизно у кожного п’ятого з цих людей розвивається гострий холецистит, якщо їх жовчний міхур не видалений хірургічним шляхом.

Прогноз

Перспективи холециститу, як правило, хороші, якщо стан діагностується швидко і лікування починається до розвитку будь-яких ускладнень.

Гострий холецистит можна лікувати шляхом видалення жовчного міхура за допомогою процедури, відомої як холецистектомія.

Невідкладна операція зазвичай потрібно для лікування ускладнень, що виникають в результаті гострого холециститу. Незважаючи на всі зусилля хірургічної бригади, цей тип хірургії не завжди успішний, особливо у літніх людей або людей, що мають інші серйозні захворювання.

Лікування холециститу

антибіотики

Спочатку вам зроблять ін’єкцію антибіотиків в вашу вену. Використовуються антибіотики широкого спектру дії, які можуть вбивати широкий спектр різних бактерій.

Як тільки ваші симптоми стабілізуються, вас можуть відправити додому і призначити зустріч для повернення на хірургічне лікування (див. Нижче).

Крім того, якщо ваші симптоми особливо важкі або у вас високий ризик ускладнень, ви можете бути спрямовані на операцію через кілька днів після лікування антибіотиками.

Холецистектомія є найбільш широко використовуваним видом хірургії при гострому холециститі.

холецистектомія

Холецистектомія – це хірургічне видалення жовчного міхура. Існує два типи холецистектомії:

  • лапароскопічна холецистектомія
  • відкрита холецистектомія

Вони описані нижче.

лапароскопічна холецистектомія

Лапароскопічна холецистектомія – це тип операції «замкової щілини». Це найбільш широко використовуваний тип холецистектомії. Лапароскопічна холецистектомія проводиться під загальним наркозом, що означає, що ви будете спати під час операції і не будете відчувати ніякого болю.

Під час лапароскопічної холецистектомії хірург зробить чотири невеликих розрізу, кожен близько 1 см або менше, в стінці живота (живота). Один розріз буде зроблений близько пупка, а решта три – через верхню частину живота.

Ваш живіт буде наповнений вуглекислим газом, який пропускається через порізи. Роздування живота дає хірургу кращий огляд ваших органів і більше можливостей для роботи.

Хірург пропустить інструмент, званий лапароскоп, через один з розрізів. Лапароскоп – це невелика гнучка трубка з джерелом світла і камерою на одному кінці. Камера передає зображення внутрішньої частини живота на телевізійний монітор.

Потім хірург передасть невеликі інструменти вниз по лапароскопії, які можуть видалити ваш жовчний міхур і будь-які камені в жовчному міхурі. Після видалення жовчного міхура розрізи будуть закриті.

Оскільки лапароскопічна холецистектомія включає в себе тільки невеликі порізи в животі, ви не будете відчувати багато болю після цього. Ви також повинні швидко оговтатися від наслідків операції. Більшість людей можуть повернутися додому або в день операції, або на наступний день.

відкрита холецистектомія

Лапароскопічна холецистектомія не рекомендується, якщо ви:

  • в третьому триместрі (останні три місяці) вагітності
  • страждають ожирінням (дуже надмірна вага з індексом маси тіла 30 або більше)
  • цироз печінки (рубцювання печінки)
  • мати стан, який впливає на здатність крові згорнутися, такі як гемофілія

У цих умовах може бути рекомендована відкрита холецистектомія.

Відкрита холецистектомія також може бути проведена, якщо планова лапароскопічна холецистектомія не вдалася.

Як і при лапароскопічної холецистектомії, відкрита холецистектомія буде проводитися під загальним наркозом, тому ви не відчуєте ніякого болю під час процедури. Хірург зробить великий розріз в животі, щоб видалити жовчний міхур.

Відкрита холецистектомія є ефективним методом лікування гострого холециститу, але у неї більш тривалий час одужання, ніж при лапароскопічної холецистектомії. Більшості людей потрібно близько шести тижнів, щоб прийти в себе після відкритої холецистектомії.